Hlinsko a nejbližší okolí

Památková rezervace Betlém

Památkovou rezervaci lidové architektury zvanou Betlém naleznete v Hlinsku na pravém břehu řeky Chrudimky. Roubené domky si zde začali stavět drobní řemeslníci od poloviny 18. století. Mapa stabilního katastru z roku 1839 dokládá, že stavebníci stavěli jeden roubený domek vedle druhého, stěží zůstalo místo na malé předzahrádky. Původním převažujícím řemeslem zdejších obyvatel bylo hrnčířství, na konci 19. století převládlo tkalcovství. Kromě těchto řemesel zde bydleli a pracovali krejčí, kožešníci, hračkáři, sedláři, ševci, ale také třeba výrobce hudebních nástrojů, sedlář či porodní babička.

 

              

Peklo Čertovina

V lesích na Čertovině u Hlinska vyrostlo unikátní zábavní centrum PEKLO. Čertovinské peklo je jediné svého druhu nejen v naší republice, ale i v celé Evropě. Pekelné království se rozkládá celkem na pěti patrech. Do hlubin země sahá dvanáct metrů, k nebesům míří osmi metry. Pod jednou střechou zde mohou návštěvníci zažít, ochutnat, vyzkoušet a spatřit opravdu mnoho. V celém interiéru vynikne skvělá práce českých řezbářů, truhlářů, kovářů i zedníků, na jejichž rukou peklo vyrostlo a díky níž je tak jedinečné a nenapodobitelné.

 

 

fotografie převzaty z webu peklocertovina.cz

Skanzen Veselý kopec

Soubor lidových staveb Vysočina 8 km od Hlinska směr Trhová Kamenice.

Osada Veselý Kopec byla založena v první polovině 16. století, jako řada dalších sídel na Hlinecku zabydlujících lesní krajinu.

Domov zde našli drobní rolníci, kteří si těžce zajišťovali základní obživu. Část roubených chaloupek původní osady postupem let zanikla, některé zásadním způsobem změnily podobu, jedna jediná se dochovala do dnešních dnů.

Dnes zde naleznete téměř třicet objektů, které dohromady tvoří osadu s volně rozptýlenou zástavbou.

 

 

Fotografie převzaty z webu www.nmpv.cz

Koupání

V letních měsících určitě nepohrdnete možností schlazení se na jedné z vodních ploch v okolí:

Velké a Malé Dářko, Rybník Řeka, Sečská přehrada, Rybník Milovy, Koupaliště Skuteč, Městský bazén Hlinsko, Přírodní koupací biotop Hlinsko

Sportovní vyžití

Cykloturistika

Trasy a mapy na www.cyklotrasy.cz nebo k zapůjčení u nás (délka, profil, obtížnost trasy, zajímavosti na trase).

Jsme připraveni zapůjčit Vám kvalitní jízdní kola a rovněž poskytneme asistenci při řešení drobných oprav kol při defektu.

 

Lyžování

 

 

 

Golf

 

Vyjížďky na koních

Lidové moudro tvrdí, že nejkrásnější pohled je z koňského hřbetu. A kde jinde prožít tento jedinečný zážitek než právě v Železných horách - oblasti, která nabízí jednu z nejhustších sítí hippostezek v České republice. Překrásná příroda, romantické zříceniny hradů, vyhlídky, malebné údolí Chrudimky, skvělé zázemí a spousta dalších lákadel Vám umožní strávit netradiční dovolenou. Více informací ...